"Lidská mysl je tak neskonale obsáhlá, že je v poznávání skoro bezednou hlubinou."

Jan Amos Komenský

Dejiny populárnej hudby - periodizácia, štruktúra, história, interpretácia 1 - nový prednáškový kurz zameraný na Dejiny populárnej hudby

Nový kurz Dejiny populárnej hudby je venovaný všetkým záujemcom a bádateľom, ktorý sa chcú čo najviac dozvedieť o zrode, vývine a komplexných súčasných poznatkov o populárnej hudbe a s ňou spojených interpretov. Problematika populárnej hudby je zložitá a venujú sa jej mnohé vedné disciplíny - muzikológia, sociológia, kulturológia, estetika a iné. Náš kurz bude interdisciplinárny.

Populárna hudba je v dnešnej dobe veľmi úzko chápaná, ako produkt masovej výroby niekoľkých komerčných rádií a televízií. Hoci sa často v súčasnosti dáva do opozície s vážnou hudbou netreba zabúdať, že aj niektoré skladby vážnej hudby boli v minulosti chápané ako populárne. Populárna hudba napriek svojej funkčnosti zábavy, vie byť aj inšpiratívna a obohacujúca. Príznačný je pre ňu veľmi dynamický rozvoj.

Populárna hudba ovplyvňovala počas svojho vývinu aj dobu, v ktorej vznikla. Prenikla do rôznych oblastí spoločenského života od umenia cez kultúru až po politické otázky. Populárnu hudbu možno považovať za jedného z hybatelov dejín dvadsiateho a dvadsiateho prvého storočia. Veď, kto si vie predstaviť protestné hnutie zo šesťdesiatich rokov bez podpory dobových interpretov?

Populárna hudba nie je len stredný prúd určený masám. Stála pri zrode mnohých subkultúr, ktoré sa neskôr adaptovali do mainstremového pôdorysu - metal, punk, hardcore, ska, new age, hip hop alebo gothic. V našom kurze sa preto budeme venovať aj týmto žánrom ako aj strednému prúdu, ktorý populárnu hudbu ovplyvňoval. Spomedzi mnohých možno spomenúť tanečnú orchestrálnu hudbu, blues, swing, rock and roll, beat, hard rock, disko a funky.

Spomedzi interpeterov, ktorým sa v rámci kurzu budeme venovať môžeme spomenúť Chucka Berryho, Deana Martina, Elvisa Presleyho, Rolling Stones, The Beatles, Velvet Underground, Johna Lee Hookera, B. B. Kinga, Yes, Pink Floyd, The Doors, Sex Pistols, The Who, a množstvo ďalších. Nezabudneme však spomenúť aj menej známych, hoci rovnako významných osobností a skupín z hľadiska svojho prínosu do populárnej hudby. Dôležité miesto v rámci tohto kurzu bude mať aj súčasný vývoj populárnej hudby a dnešné štýly, ktoré kvôli ich rozmanitosti a obsiahlosti nestíhame často ani sledovať. Vyzdvihneme súčasnú elektronickú scénu (dubstep, drum and bass atď.) a zameriame sa aj na smerovanie rockovej hudby (indie rock) a tvrdých žánrov (metal core atď.).

Populárna hudba je fascinujúca svojou rôznorodosťou. V našom kurze sa budeme zaoberať jej rôznymi formami, od tých najjednoduchších až po rozsiahle kompozície s vyzdvihnutím ako zvukovej, tak aj kompozičnej (notový zápis) a textovej stránke (interpretov, ktorých texty mali vysokú umeleckú hodnotu napr. Bob Dylan, Leonard Cohen, Nick Cave, Lou Reed, Frank Zappa, Vladimir Vysockij, Sting a ďalší). Nezabudneme ani na vyzdvihnutie základných rozdielov medzi textami v jednotlivých žánroch.

Dejiny populárnej hudby budeme preberať po jednotlivých etapách v rámci jednotlivých seminárov v ich nadväznosti tak, aby po ukončení jedného kurzu mohli účastníci pokračovať ďalšími etapami.


Cena kurzu je 224EUR na 32 týždňov (3,5EUR/hod) - sumu je možné rozdeliť na dve splátky.

Najbližší kurz začína v zime, v týždni od 10. februára 2014. Kurzy sa budú konať každý štvrtok od 17,30 do 19,00hod. v našich priestoroch na Gorkého 10.

Bližšie informácie na telefónnom čísle 0907752561, alebo na mailovej adrese Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Kurz je vhodný pre školy alebo firmy v rámci ďalšieho vzdelávania zamestnancov. Dĺžku a trvanie kurzu je možné prispôsobiť požiadavkám škôl resp. firiem a organizácií.Štatistiky pripojení

Feel art - noviny o umení

Ročník 5/2016, číslo 1

Vydáva

Feel Art Academy, n. o.

Edited by

Zuzana Konopásková

Aktualizované

utorok, 26 jan 2021, 13:43:39

ISSN 1338-421X

Copyright © 2011-2014 Zuzana Konopásková. Všetky práva vyhradené.   Šablóna podľa RAZORTEMPLATES.COM